İstanbul’da Kadın Cinayeti: Silahla Katledildi

Yılın ilk altı ayında 193 kadının katledildiği Türkiye’de bir kadın daha erkek tarafından yaşam hakkı elinden alındı.

İstanbul Pendik’te, Dumlupınar Mahallesi’nde iki çocuk annesi 46 yaşındaki Safiye Bıçak, işe gitmek için kaldırımda yürürken, boşanma aşamasında olduğu 48 yaşındaki Vedat Bıçak adlı erkeğin silahlı saldırısına uğradı.

Saldırı sonrasında Vedat Bıçak, evine çıkarak pencereden mahalle sakinlerine tehditler savurduktan sonra kaçtı. Silah seslerini duyan mahalle sakinleri hemen polise haber verdi

Olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, ambulansla hastaneye kaldırılan Safiye Bıçak’a tüm çabalara rağmen yardım edemedi. Güvenlik önlemleri alınarak olay yerinde inceleme başlatıldı ve kaçan şüpheliyi yakalama çalışmaları devam ediyor.

‘YAKLAŞMAYIN, ÖLDÜRÜRÜM HEPİNİZİ’ DİYE BAĞIRIYORDU’

Mahalle sakini Şenay Yelden, “Silah sesine çıktık, ne olduğunu anlamadık. Kadını yerde, yatıyor olduğunu gördüm. Eşi de üst kattan bağırıyordu ‘Yaklaşmayın öldürürüm hepinizi’ diye. Sonra ambulans geldi. Öldüren eşiymiş. Sık sık kavga ediyorlardı. Eşi alkol alıyordu. Madde bağımlısıydı sanırım. Biz sadece kadını yerde yatıyor halde gördük. Sabah kardeşiyle beraber işe gidiyormuş. Çöpü atayım demiş kardeşine. Takip ediyormuş eşi. Yukarıdan aşağı inmiş. Silah sıkmış oradan yukarı çıkmış. Tehdit etmeye devam ediyordu. Ölen kadın alt katta oturuyordu. Diğeri üstte oturuyordu. 2 çocukları var, bir kız bir erkek” dedi.

HAZİRAN AYINDA 34 KADIN KATLEDİLDİ

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Haziran’da en az 34 kadını ve üç çocuğu öldürdü. Haziran’da en az 29 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansıdı. Erkekler, yılın ilk altı ayında 193 kadını öldürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir