Polis ‘Bombacı Mülayim’in ihraç gerekçesi ortaya çıktı: Polis hakları paylaşımları

İZMİR – Bitlis İl Emniyet Müdürü ve polis olan eşine ilişkin “araç tahsisi” ve benzeri iddiaları gündeme getirmesi sonrası tutuklanan ve geçtiğimiz günlerde tahliye edilen “Bombacı Mülayim” isimli sosyal medya kullanıcı polis Vedat Kılıçel meslekten de ihraç edildi.

Gözaltına alındığı gün hakkında iki kez ihraç kararı verilen polis Kılıçel’in ihracına gerekçe olan sosyal medya paylaşımları ortaya çıktı. Kılıçel’in iki paylaşımı ile Emniyet Teşkilatı’nı küçük düşürdüğü ve aşağıladığı iddia edildi.

POLİS İNTİHARLARI…

5 Ekim 2022 tarihli paylaşımlarından birinde iki polisin intihar ettiği Yüksekova’da görev yaptığı günlerde yaşadığı bir usulsüzlüğü anlatan Kılıçel, “2 meslektaşımın nasıl şehit edildiğini anlatmayayım diye amirlerim benim devlet hastanesinden aldığım raporu yok edip beni sürgüne gönderdiler. Bu iddiamı ispatlayamazsam atın beni meslekten. İntiharların sebebi bu. Bu twitim sebebiyle de müfettiş gönderin” ifadelerini kullandı. Kılıçel’in bu paylaşımı suç olarak nitelendirilen dosyada, “Twitter yazılarında Emniyet Teşkilatı’nı küçük düşürdüğü, aşağıladığı, üstlerini amirlerini açıkça eleştirdiği” ifadeleri yer aldı.

‘İSTİRAHATLİ İKEN GÖREVE ÇAĞIRILMA DURUMU’

Kılıçel’in diğer paylaşımı ise istirahatli bir polisin göreve çağırılıp çağırılamayacağı ile alakalı. Kılıçel’in suç sayılan 19 Mayıs 2022 tarihli paylaşımında, “Göreve içki içtiği veya sarhoş olduğu belli olacak şekilde gelmek disiplin suçudur. Bu sebeple şayet sizi istirahatli gününüzde göreve çağırmak için aradıklarında ‘içki içtim sarhoşum bu şekilde göreve gelemem’ diye cevap verip kapatın telefonu” ifadeleri yer aldı. Kılıçel’in bu paylaşım ile emniyet personeline görevden kaçmanın yollarını gösterdiği iddia edilerek, “Personelin acil durumlarda göreve çağırıldığında görevden kaçmanın yollarını göstererek göreve çıkmamak için sosyal medya üzerinden propaganda yaptığı değerlendirildiğinden bu paylaşım ile polis memuru Vedat Kılıçel’in kusurlu olduğu” denildi.

Ne olmuştu?

Bitlis Emniyet Müdürü Ortaç Şekeroğlu ve polis olan eşine ait bilgilerin sosyal medyada paylaşılması üzerine başlatılan soruşturmada, ‘BombacıMülayim01’ adını kullanan kişinin polis Vedat Kılıçel olduğu anlaşıldı. Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen talimat doğrultusunda görev yaptığı Trabzon’daki evine TEM ekipleri tarafından operasyon düzenlenen Kılıçel, gözaltına alınarak Bitlis’e götürüldü. Terörle Mücadele Kanunu’nun 6’ncı maddesi (terörle mücadele eden personeli hedef göstermek) ve Türk Ceza Kanunu’nun 136’ncı maddesi (kişisel verileri hukuka aykırı olarak başkasına vermek, yaymak ve ele geçirmek) tutuklanan Kılıçel, geçtiğimiz günlerde tahliye edildi. Kılıçel, meslekten de ihraç edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir